Siemię lniane – nasiona lnu i ich właściwości

Siemię lniane znane jest z wielu dobroczynnych dla organizmu właściwości. Jego zalety docenią przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami związanymi z układem pokarmowym. Nie są to oczywiście jego jedyne zalety, gdyż te małe nasionka chronią także przed rakiem piersi i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Nasiona lnu zaliczane są do tzw. superfoods, czyli żywności o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Zaleca się spożywać 1-2 łyżki siemienia dziennie, by wzbogacić organizm w niezbędne ilości kwasów omega-3, błonnika i znajdujących się w nim witamin.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane znane jest z licznych właściwości prozdrowotnych i wysokich wartości odżywczych. W nasionach lnu znajdziemy bowiem mnóstwo błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3, a także mnóstwo innych substancji. 

Siemię lniane zawierają w sobie zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Ten pierwszy rodzaj występuje w mniejszych ilościach (jest go około 20-40%). Błonnik rozpuszczalny ma właściwości żelujące i przyczynia się do szybkiego wiązania treści przewodu pokarmowego. Wpływa również na czas utrzymywania się pokarmu w żołądku, dzięki czemu przez dłuższy czas nie odczuwamy głodu.

Błonnik nierozpuszczalny natomiast zwiększa objętość masy kałowej, wiążąc wodę, dzięki czemu wypróżnianie jest prostsze i bardziej systematyczne. Galaretowata konsystencja, którą przybiera błonnik po zalaniu wodą chroni przewód pokarmowy i zmniejsza pojawiające się dolegliwości bólowe.

Siemię lniane posiada także właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Regularne przyjmowanie 30 g zmielonych nasion lnu stabilizuje ciśnienie krwi i poprawia profil lipidowy. 

Najciekawsze jest jednak to, że siemię lniane wykazuje działanie chroniące organizm przed niektórymi odmianami nowotworów. Kluczową rolę odgrywają tu lignany oraz kwasy tłuszczowe ALA, które działają antyoksydacyjnie oraz hamują enzymy, które przyspieszają wzrost komórek nowotworowych. 

Jak spożywać siemię lniane?

Siemię lniane możemy spożywać na kilka różnych sposobów. Możemy stosować je np. jako dodatek do potraw. Jeśli dysponujemy całymi nasionami, możemy podgrzać je na suchej patelni i uprażone w ten sposób, dodać do spożywanego dania. 

Zmielone siemię lniane można bez żadnych ograniczeń dorzucać do dowolnego jedzenia. Specyfika nasion pozwala także przyrządzić z nich kisiel i zastosować jako panierkę.

Zmielone nasiona lnu możemy także zastosować jako bazę do przyrządzania zdrowych i smacznych koktajli. Można je także pić pod postacią naparu. Jest to najpostszy i najbardziej polecany sposób spożywania siemienia lnianego.